Strony internetowe – koszty

strony internetowe

strony internetowe

W dzisiejszych czasach podejmowanie działań marketingowych jest niezbędnym aspektem funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Bez reklamy żadna firma nie może się rozwijać na rynku i pozyskiwać nowych klientów. Obszarem, w którym przede wszystkim warto się reklamować jest obecnie internet. Posiadanie własnej strony internetowej jest koniecznością, bez której trudno mówić o popularyzowaniu siebie i swoich działań, jeśli mowa o firmach czy jakichkolwiek innych instytucjach. Oczywiście posiadanie takiej strony niesie z sobą konkretne koszty. Czy są to koszty, które warto ponosić?

Należy najpierw zobrazować, jak te koszty się kształtują. Po pierwsze należy zaznaczyć, że, strony internetowe są tańsze niż reklama w innych środkach masowego przekazu. Na koszty ich prowadzenia składają się po pierwsze serwer, hosting i wszelkie opłaty, które należy ponieść, kiedy strona jest na etapie powstawania. Opłaty te kształtują się na poziomie kilkuset złotych. Do tego dochodzi najdroższa prawdopodobnie usługa stworzenia danej strony internetowej przez informatyka. W zależności od stopnia rozbudowania danej strony koszty te mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Poza początkowymi kosztami, strony internetowe niosą z sobą koszty aktualizowania danych i informacji tam zawartych. Nie są to duże koszty i obejmują przede wszystkim wynagrodzenie informatyka.

Jak widać zatem, strony internetowe nie niosą z sobą dużych kosztów. Oczywiście powyższe sumy mogą być wyższe, ale z całą pewnością są one, jak wspomniano, niższe niż reklama w jakichkolwiek środkach masowego przekazu. Jeśli natomiast chodzi o zyski, jakie z prowadzenia strony internetowej czerpie dana firma czy inna instytucja, są one o wiele większe. Przede wszystkim strony www umożliwiają daleko posunięty marketing, o zasięgu równie masowym jak np. reklama w telewizji. W internecie reklama jest trwała, zawsze można na daną stronę internetową wejść, można też łatwo i szybko zaktualizować informacje.

Ponadto też koszty jakie wiążą się z powstaniem i prowadzeniem strony internetowej mogą podlegać pewnym zwrotom. Firmy mogą zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu i otrzymać z tego tytułu zwrot podatku. A zatem koszty dalej spadają.

Tagi: , ,