Kasy fiskalne – jaką kupić i co jest ważne?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Zakup na Kasy fiskalne jest zakupem długoterminowym. Należy starannie przemyśleć jaki rodzaj kasy kupimy i jak będzie ona wykorzystywana. Można z niej korzystać w sklepie, w taksówce, na imprezach plenerowych, podczas których sprzedaje się różnorodne produkty. Możemy mieć kasę niezbyt wydajną, ale wystarczającą do potrzeb danej placówki handlowej lub usługowej.

Można kupić kasę fiskalną z kopią papierową lub elektroniczną. Jeśli wybierzemy opcję pierwszą to będziemy musieli gromadzić paragony przez długie pięć lat i pokazywać je pracownikom urzędu skarbowego w każdej chwili, na każde ich życzenie oraz żądanie. Jest to dokuczliwe na przykład w kiosku, gdzie paragonów będzie całe mnóstwo, bo kupujących i niewielkich zakupów jest sporo. Elektroniczne kopie paragonów generują nowsze modele kas fiskalnych, można dzięki temu wydrukować od 2000 do 4000 kopii paragonów. Całkiem niezłe rozwiązanie.

Jeśli kasę chcemy mieć przenośną wówczas warto wybrać model z dobrym akumulatorem, pracującym w warunkach bez prądu. Kasy fiskalne można także łączyć z komputerem lub czytnikiem kodów kreskowych. Nie każdy model ma taką opcję, zatem gdy planujemy tego rodzaju korzystanie z kasy warto wybrać nowszy model, uzupełniony o takie funkcje. Drukarki mogą być małe, zaprogramowane na maksymalnie 3000 kodów, jednostanowiskowe na maksymalnie 200 kodów na dobę, średniego segmentu drukujące maksymalnie 500 kodów na dobę oraz systemowe, odpowiednie do stosowania w dużych sklepach i centrach handlowych.

Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonów wprowadzono do sprzedaży w 2010 roku. Ich karta pamięci ma pojemność aż 1 miliona paragonów i to jest wystarczające na całe życie kasy. Kasy można kupić w sklepie realnym lub internetowym. Każdy sklep posiada w ofercie wiele kas, jednak wybierajmy te, których parametry najlepiej sprawdzą się w naszym sklepie, placówce usługowej lub innej działalności. Nie kupujmy kasy patrząc jedynie na jej cenę. Sprawdźmy wszystkie parametry, bo to jest najważniejsze i ma znaczenie.

Tagi: , , ,