Kasa fiskalna dla lekarza zmieni podejście do pacjenta?

Kasa fiskalna dla lekarza

Kasa fiskalna dla lekarza

Nie da się ukryć tego, że w Polsce mamy ogromną różnicę pomiędzy poziomem opieki zdrowotnej państwowej, a tę jaką dostajemy kiedy prywatnie udajemy się na wizytę do lekarza. Rzeczywistość jest tutaj dość brutalna i niestety idąc do lekarza prywatnie zazwyczaj możemy liczyć na dużo lepszą opiekę. Z drugiej strony należy jednak pamiętać o tym, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, a błędy są na stałe wpisane w nasze życia. Nie ma człowieka idealnego, takiego, który nigdy się nie myli. W medycynie pomyłka może być na wagę życia, ale największy problem polega na tym, że często w przypadku medycznych pomyłek nie możemy później liczyć na wsparcie i zadośćuczynienie. Lekarze nie przyznają się do błędów i tak naprawdę nie ma podstaw do tego, aby w ogóle podejrzewać ich o jakąś pomyłkę. Nie zawsze wiadomo kto wykonał na przykład jakieś badania. To się jednak może wkrótce zmienić.Zgodnie bowiem z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów od 1 stycznia 2015 roku pojawiły się przepisy według których kasa fiskalna dla lekarza będzie obowiązkowa. Dotyczy to naturalnie wszystkich tych lekarzy, którzy prowadzą swoje prywatne gabinety lekarskie. Oznacza to, że już od 1 marca 2015 roku po udaniu się do jakiegoś specjalisty na własny koszt powinniśmy otrzymać paragon za usługę medyczną. Czemu dopiero od 1 marca? Ponieważ osoby objęte nowymi przepisami mają 2 miesiące na przygotowanie się do ich przestrzegania.

W efekcie teraz idąc na przykład na leczenie zębów do prywatnej przychodni powinniśmy dostać paragon. Jeśli przykładowo plomba zostanie źle założona a czyszczenie zęba spowoduje konieczność jego wyrwania to dzięki paragonowi mamy podstawę do wykonania reklamacji. To jest zaleta tego, że kasa fiskalna dla lekarza będzie właśnie obowiązkowa.

Pojawia się teraz tylko pytanie czy kasa fiskalna dla lekarza spowoduje podniesienie cen za usługi medyczne? Teoretycznie ma to sens bo teraz lekarze nie będą mogli już ukrywać swoich dochodów, ale z drugiej strony duża konkurencja prywatnych gabinetów może dość skutecznie do tego zniechęcić.

Tagi: , , ,